Posledný, pandémiou výrazne ovplyvnený rok, motivoval Nataly Středovú k hľadaniu využitia svojej kreativity. A tak začala vytvárať koberce! Nie sú to však klasické kusy textilu, ktoré babkám pomáhate v lete vyprašovať na dvoroch.

Nataly do svojich diel vizuálne zapracováva aktuálne myšlienky a zaujímavý spoločenský kontext. Svoju prácu príde predstaviť formou workshopu, tak si to nenechajte ujsť!

NaiKavols je mladý slovenský producent, študent hudby a zvukovej produkcie. Jeho tvorba je jedinečnou kombináciou klubových rytmov s ambientnými a spirituálnymi atmosférami.

Na Tehláreň prinesie ako svoj nový album, tak aj staršiu tvorbu. Okrem produkcie sa venuje taktiež rozbiehajúcej platforme Termostat Space.

Techno, post-punk, industrial, práve týmito slovami by sa dala popísať hudobná selekcia pražskej DJky Ester, ktorá je na československej scéne približne od roku 2018. V jej setoch môžete 5 minút od seba počuť sample od Bauhaus a Inhalt der Nacht, a dohromady to bude dávať perfektný zmysel.

V septembri odohrala set aj pre platformu Hör Berlin. Temná elektronika, rýchle techno, industriálne samples, to všetko nás čaká na Tehlárni 2021.

Hudobný program nám v auguste doplní aj mladá bratislavská kapela RIAVA! V ich tvorbe sa miesia dreampopové atmosféry a hravé melódie s výraznou gitarou a poetickými textami.

Na scéne nie sú úplnými nováčikmi. Majú za sebou niekoľko sólových koncertov v Bratislave, Banskej Bystrici či Nitre, vidieť ste ich taktiež mohli na Hviezdnych nociach a FLAAME. Túto jar im vyšiel debutový album s názvom Zore, z ktorého nám do opravovne prídu zahrať nejednu skladbu.

Slovenský producent elektronickej hudby, ktorý je na scéne aktívny približne od roku 2017. V minulosti hral po boku mien ako Jimmy Pé a Fjordwalker, predskakoval zoskupeniu Kiasmos, a objavil sa aj na Pohode či Bielej noci.

Jeho hudba je zmesou experimentálnych ambientov, snových atmosfér a tanečných beatov. K tvorbe svojich skladieb využíva prevažne analógové nástroje.

VLZQUES je umelecké meno DJa, hudobného novinára a manažéra Krištofa Budke. Poznať ho môžete aj ako zakladateľa webmagazínu Swine Daily. Okrem hrania a hudobnej publicistiky sa venuje práci A&R (artists and repertoire) pre Universal Music, kde má na starosti rapovú a hip-hopovú scénu.

Vo svojich setoch experimentuje s rôznymi typmi klubovej hudby z Latinskej Ameriky - baile funk, alternatívny Reggaeton, či underground trap. Jedným z takýchto mixov v auguste roztancuje aj priestory opravovne.

Radoslav Piovarči je tanečník, performer a choreograf, ktorý na medzinárodnej scéne súčasného tanca aktívne pôsobí už 12 rokov. 

Na čo nám je umenie? Aj o tom, ako sa k nim podobným otázkam postaviť, či už pred zrkadlom, alebo pochybovačným okolím, príde v auguste porozprávať pre tehlárenské publikum! Na festivale ho však uvidíte rovno dvakrát, okrem diskusie so sebou totiž prinesie aj jednu zo svojich pohybových performances.

Na Tehlárni tento rok privítame aj Máriu Patakyovú, verejnú ochrankyňu práv na Slovensku. Za vyše štyri roky v úrade sa stihla venovať viacerým dôležitým témam, v súčasnosti sa venuje ja rozprúdeniu diskusie v oblasti práv žien pri pôrode.

Diskutovať bude s Radom Slobodom, riaditeľom Amnesty International a spoluzakladateľom antifašistickej platformy Nie v našom meste, či programu Školy za demokraciu.

Michaela Papcuna môžete poznať ako autora článkov o filme a hudbe, ktoré pravidelne publikuje v magazínoch Kapitál, VLNA, či Kinečko. Na Tehlárni bude venovať niečomu novému - performance kombinujúcej elektronickú hudbu s čítaním cyklu básní.

V spojení dvoch zložiek chce nájsť presahy medzi médiom poézie a rapovej hudby. Obe sú formami osobnej i generačnej výpovede, a navzájom na seba vplývajú. Podobne ako vo svojich predchádzajúcich básňach bude aj tu autor pracovať s témami ako pamäť a osobná minulosť, dospievanie, a vzťah človeka s prostredím, v ktorom sa pohybuje a ktoré ho (chtiac či nechtiac) formuje.

Nejaká tá teória, množstvo praxe a k tomu trochu šťastia. Čo bolo na začiatku iba prianím, neskôr úvahou sprevádzanou búrlivými reakciami kultúrnej obce, nakoniec je tu PLATO. Mestská galéria pre súčasné umenie v Ostrave počas ôsmich rokov svojej existencie, trikrát zmenila miesto svojho pôsobenia a trikrát zmenila aj svoj prístup k potrebám a možnostiam súčasného umenia. Najbližšie ju čaká štvrtý obrat a nové sídlo. Načo je to všetko dobré a čo pre nás znamenajú pojmy
“intuitívna inštitúcia”, “postkurátorská dramaturgia” či “kompulzívna intencionalita”?

Marek Pokorný je výtvarný kritik, publicista a kurátor. V súčasnosti je riaditeľom galérie dlhodobo sa zaoberá kultúrnou politikou a reflexiou rolí kultúrnych inštitúcií v spoločnosti.

Čo majú vodníci a svetlonos spoločné s terénnou vedou? Aj o tom nám na Tehláreň tento rok príde prednášať etnologička a historička Katarína Nádaská. Tá sa už niekoľko rokov venuje téme slovenských ľudových povier - tomu, kedy vznikali, či ako sa rokmi menili.

Ak vás v detstve bavili príbehy o bosorkách, či nekonečných konfliktoch mlynárov s vodníkmi, určite si prednášku pani Nádaskej nenechajte ujsť.

Téma rodu bola vždy komplexnejšia než to, čo sa k nám dostávalo v školských laviciach na hodinách slovenčiny. Preto sa o tom pred tehlárenské publikum prídu porozprávať Milan Zvada a Zara Kromková. 

Obaja diskutujúci sú dôležitými hlasmi v slovenskej queer komunite - Milan napríklad skrz združenie Inokraj, a Zara okrem iného vedie Pride Košice.

Divadlo Houže k nám v auguste prinesie aj svoju inscenáciu Vlk na mesiaci. Scénami a bábkami vyrobenými z materiálov určených na vyhodenie (PET fľaše, starý nábytok) vyrozprávajú príbeh o šelme, ktorá sa rozhodla opustiť svorku a vydať sa na mesiac.

Vlk po ceste stretáva pre rozprávky netypické bytosti, napríklad aktivistov štrngajúcich kľúčmi. Práve o tom je poetika divadla Houže - spájanie tradícií jarmočného a krčmového divadla so súčasnými témami. Predstavenie tak chytí ako deti, tak aj dospelých.

Elýščitát je mladý DJ a producent z Trenčína. Rôznorodé žánre a inšpirácie dohromady spája už od roku 2016, kedy vydal svoje prvé EP. Za päť rokov už stihol nomináciu na debut roka Radio_Head Awards, či koncerty na AFO v Olomouci a Fest Arte.

Medzi jeho mnohé hudobné inšpirácie patria umelci ako Sega Bodega, JPEGMAFIA, alebo Andy Stott. Zvuk, ktorý aj vďaka ich vplyvu vytvára, so sebou prinesie aj v auguste do opravovne.

Toto leto sa k nám vráti aj TOKYO DRIFT. Brnenská producentka a speváčka na Tehlárni 2019 odohrala jeden z našich najobľúbenejších koncertov, a tento rok navštívi Liptovský Mikuláš s novým EP Recycle music.

Na začiatku tvorby pracovala s akustikou, postupne sa však presunula k elektronike s hyperpopovým nádychom. Novými nástrojmi však svoje špecifické atmosféry neprekryla, práve naopak.

Tomáš Rafa na svojom časozbernom projekte pracuje od roku 2009. Skrz ten zachytáva verejné prejavy xenofóbie, neznášanlivosti a rasizmu demonštrácie, blokády, protesty, ale aj menej nápadné, no stále nebezpečné ukázy vyhrotenej politickej situácie v Európe.

Zbierku záberov a fotografií už stihol odprezentovať v MoMA
a v auguste nám o tejto téme príde porozprávať aj do Liptovského Mikuláša, v rámci programu Tehlárne. Venovať sa bude aj prezentácii svojich aktivít v rámci združenia Art Aktivista.

Laura Plis mixuje pod menom. V sne sa jej raz zjavila Panna Mária a povedala jej "Pomôžem ti prestať dupať." Povedala jej, že teraz nemá čas a pokračovala tanečným krokom smerom do tunela.

Ten ju v auguste vyhodí v Liptovskej opravovni, kde nás všetkých rozdupe svojim 140BPM setom

Mladí producenti, ktorí spoločne hrajú už tri roky pod projektom Sam Handwich, pochádzajú každý z iného kúta Slovenska a Česka. Baví ich miešať osvedčené hudobné cestičky s novými zvukmi, a využívajú k tomu zmes synthov, gitár a tanečných rytmov.

Majú za sebou už niekoľko odohraných koncertov - vystúpili na Hviezdnych nociach v roku 2019, vidieť ste ich mohli už aj na bratislavskom Urban Markete. Tento rok im taktiež vyšiel nový singel GND Lift.

Timmi je mladá slovenská skladateľka, ktorá sa venuje spájaniu meditatívnych dronov, modifikovaných vokálov a noiseových plôch s terénnymi nahrávkami. Sampler, synthy a rôzne pedále dopĺňa o svoj hlas.

Okrem autorských skladieb si tvorí aj vlastné vizuály. Je taktiež spoluzakladateľou pražského kolektívu a labelu Řehole.

EMMITA je slovenská DJka a začínajúca producentka prevažne elektronickej hudby. Mixovanie bolo jej koníčkom už od strednej školy, no naplno sa mu začala venovať až počas štúdia na univerzite. Vo svojich setoch spája klasické žánre tanečnej elektroniky s prvkami alternatívnej hudobnej scény.

Ako jedna z hlavných DJs sa podieľa na akciách, ktoré organizujú trnavskí eventt. Taktiež je spoluzakladateľkou novej hudobnej platformy termostat.space

Kus energie z českého Slezska k nám prinesie vystúpenie Kkkaaa Ching a SKETA. V hudobno-performatívnej show preskúmajú vlastné malomestské korene, pospájajú hip-hop s postpunkom, prihodia kus electro country, s publikom precvičia jógu, a nezabudnú ani na gastro zážitok. Bude to fever dream, ktorý treba vidieť!

Kkkaaa Ching je česko-slovenská zostava spolužiačiek z ostravskej Fakulty umění. Tam sa zoznámili aj so SKETA. Ich spoločné vystúpenie na Tehlárni bude premiéra, akú sme ešte nezažili!