Nový nacionalizmus v srdci Európy

Tomáš Rafa na svojom časozbernom projekte pracuje od roku 2009. Skrz ten zachytáva verejné prejavy xenofóbie, neznášanlivosti a rasizmu demonštrácie, blokády, protesty, ale aj menej nápadné, no stále nebezpečné ukázy vyhrotenej politickej situácie v Európe.

Zbierku záberov a fotografií už stihol odprezentovať v MoMA
a v auguste nám o tejto téme príde porozprávať aj do Liptovského Mikuláša, v rámci programu Tehlárne. Venovať sa bude aj prezentácii svojich aktivít v rámci združenia Art Aktivista.

Latinsko-americký underground DJa, hudobného novinára a manažéra Krištofa Budke. Poznať ho môžete aj ako zakladateľa webmagazínu Swine Daily. Okrem hrania a hudobnej publicistiky sa venuje práci A&R (artists and repertoire) pre Universal Music, kde má na starosti rapovú a hip-hopovú scénu.

Vo svojich setoch experimentuje s rôznymi typmi klubovej hudby z Latinskej Ameriky - baile funk, alternatívny Reggaeton, či underground trap. Jedným z takýchto mixov v auguste roztancuje aj priestory opravovne.

Mladí producenti, ktorí spoločne hrajú už tri roky pod projektom Sam Handwich, pochádzajú každý z iného kúta Slovenska a Česka. Baví ich miešať osvedčené hudobné cestičky s novými zvukmi, a využívajú k tomu zmes synthov, gitár a tanečných rytmov.

Majú za sebou už niekoľko odohraných koncertov - vystúpili na Hviezdnych nociach v roku 2019, vidieť ste ich mohli už aj na bratislavskom Urban Markete. Tento rok im taktiež vyšiel nový singel GND Lift.

Michaela Papcuna môžete poznať ako autora článkov o filme a hudbe, ktoré pravidelne publikuje v magazínoch Kapitál, VLNA, či Kinečko. Laureát literárnej súťaže Medziriadky (2018) sa však na Tehlárni bude venovať niečomu novému - performance kombinujúcej elektronickú hudbu s čítaním cyklu básní.

V spojení dvoch zložiek chce nájsť presahy medzi médiom poézie a rapovej hudby. Obe sú formami osobnej i generačnej výpovede, a navzájom na seba vplývajú. Podobne ako vo svojich predchádzajúcich básňach bude aj tu autor pracovať s témami ako pamäť a osobná minulosť, dospievanie, a vzťah človeka s prostredím, v ktorom sa pohybuje a ktoré ho (chtiac či nechtiac) formuje.

Čo majú vodníci a svetlonos spoločné s terénnou vedou? Aj o tom nám na Tehláreň tento rok príde prednášať etnologička a historička Katarína Nádaská. Tá sa už niekoľko rokov venuje téme slovenských ľudových povier - tomu, kedy vznikali, či ako sa rokmi menili.

Ak vás v detstve bavili príbehy o bosorkách, či nekonečných konfliktoch mlynárov s vodníkmi, určite si prednášku pani Nádaskej nenechajte ujsť.

Hudobný program nám v auguste doplní aj mladá bratislavská kapela RIAVA! V ich tvorbe sa miesia dreampopové atmosféry a hravé melódie s výraznou gitarou a poetickými textami.

Na scéne nie sú úplnými nováčikmi. Majú za sebou niekoľko sólových koncertov v Bratislave, Banskej Bystrici či Nitre, vidieť ste ich taktiež mohli na Hviezdnych nociach a FLAAME. Túto jar im vyšiel debutový album s názvom Zore, z ktorého nám do opravovne prídu zahrať nejednu skladbu.