Mladé umenie

Festival Tehláreň prepája generáciu mladých slovenských a českých umelcov – výtvarníkov, hercov, hudobníkov, spisovateľov – a študentov umenia, ktorým poskytuje priestor na autorskú sebarealizáciu. Cieľom festivalu Tehláreň je posilňovať komunitu kreatívnych ľudí a publika, ktorí sa v neformálnej atmosfére môžu spoznať, nadväzovať kontakty, vzájomne sa inšpirovať a získať nové skúsenosti. Svojím pôsobením festival podporuje rozvoj kultúry na periférii menších miest a oživuje tak súčasnú umeleckú scénu.

Neoddeliteľnou súčasťou festivalu je skupinová výstava talentovaných umelkýň a umelcov, ktorú sprevádzajú prednášky z oblasti umenia, diskusie o aktuálnych spoločenských témach, žánrovo rôznorodým hudobným programom, divadelnými a performatívnymi predstaveniami a kreatívnymi workshopmi.

Kultúra a opustené budovy

Festival Tehláreň nesie svoj názov po bývalej tehelni v Liptovskom Mikuláši. Tá bola založená v roku 1906, jej majstrom bol Peter Krivoš. Z tehiel, ktoré tu pálili zrekonštruovali napríklad ružomberskú železničnú stanicu. Pracovalo tu asi 20 ľudí a ročne vyrobili približne 800 tisíc tehliarských výrobkov. Tehelňa sa rozrastala a v roku 1948 tehelňu znárodnili, niekoľko zamestnancov bolo vtedajším režimom odsúdených. V roku 2018 sa tu konal nultý ročník festivalu Tehláreň. Umelkyne a umelci vystavovali svoje diela v tomto areáli s rozlohou 9000m² až do roku 2020.

V roku 2021 sme sa presunuli do bývaleho areálu opravovne nákladných vozidiel a autobusov ČSAD. Areál, ktorého celková rozloha je niečo okolo 6000m², tvorí veľký dvor a členitá budova s niekoľkými miestnosťami. Bývalé dielne z roku 1950 boli však dlhodobo opustené, preto sme rady, že sa nám podarilo im vdýchnuť trochu života v podobe výstavy, prednášok a párty.


V roku 2022 nás hostila ikonická budova Liptova - Posádkový dom armády, ktorá tu stojí od 80. rokov a za svoj život plnila niekoľko funkcii - bola v ňom bábková sála, kino, nahrávacie štúdio, bar, dôchodcovský klub, i obchod s lacným oblečením. Organizovali sa tu trhy, plesy aj cvičenia. Časom sa však tieto spoločenské aktivity presunuli inam a budova sa pre verejnosť uzavrela. Po rokoch ju opäť otvorí práve umelecký festival Tehláreň. 

Festival je každoročne zámerne situovaný do netradičných a dlhodobo opustených priestorov, ktoré boli v priebehu času vytesnené na okraj záujmu.