Festival Tehláreň sieťuje generáciu mladých začínajúcich umelcov a študentov umenia rôznych zameraní, ktorým dáva priestor na autorskú sebarealizáciu a sebaprezentáciu. Vznikol z potreby posilňovať komunitu mladej generácie umelcov a kreatívnych ľudí, ktorí sa v neformálnej atmosfére môžu vzájomne spoznať, nadväzovať kontakty a viesť spoločný dialóg. Aktívnym spôsobom sa podieľa na budovaní kultúrneho povedomia v regióne Liptov a otvorene komunikuje širokej verejnosti aktuálne dianie na súčasnej umeleckej scéne. Festival je zámerne situovaný do netradičných a dlhodobo opustených priestorov, ktoré boli v priebehu času vytesnené na okraj záujmu.


Festival je koncipovaný ako dvojdňová skupinová výstava, ktorej ťažiskom sú diela z tvorby mladých umelcov a študentov umenia zo Slovenska a okolitých krajín. Zároveň na festivale prebieha bohatý sprievodný program, ktorý pozostáva z rôznych prednášok, koncertov, diskusií, premietaní, predstavení, workshopov alebo performance zaujímavých pre širokú verejnosť aj pre samotnú umeleckú komunitu. V rámci programu sa festival venuje dôležitým celosvetovým a celospoločenským témam.

Tehláreň sa prvýkrát konala v roku 2018, od vtedy na nej vystavovalo dokopy približne 90 mladých umelcov a navštívilo ju vyše 1000 návštevníkov. V rámci sprievodného programu sa festivalu zúčastnili osobnosti ako fotografka a pedagogička Olja Triaška Stefavović, kurátor Nitrianskej galérie Omar Mirza, platforma Stojíme pri kultúre, Zuzana Čaputová ako hosťka diskusie k filmu Pezinská skládka, tvorkyne študentského časopisu Hmota, premietali sme muzikál Stabat Mater Dolorosa punk/performatívneho dua Siksa (PL). V hudobnej časti programu vystúpili Michal Kaščák s kapelou VBPS, kapela Ton Tron z Brna, kapela Sushicide, Dj-ské duo Cereal rave alebo hudobníčka Pavla Bastl (CZ). Každý rok je súčasťou programu prezentácia PechaKucha.

fotogaléria

druhý ročník, 20. - 21. augusta 2020, priestory bývalej tehelne
prvý ročník, 20. - 21. septembra 2019, priestory bývalej tehelne

nultý ročník, 22. september 2018, priestory bývalej tehelne