Otvárame opustené budovy

Tehláreň nesie názov po bývalej tehelni, kde začal náš príbeh. Každoročne otvárame opustené budovy, na ktoré sme ako spoločnosť zabudli, a ktoré desiatky rokov chátrali. Zaujímame sa o historicky zaujímavé priestory, ktoré majú dôležitý spoločenský kontext v danom regióne. Každý rok sa festival koná v inej opustenej budove. Ešte predtým, než sa brány festivalu otvoria, priestory upratujeme, obnovujeme a zabezpečujeme. Doposiaľ sme otvorili štyri miesta, ktoré desiatky rokov čakali na svoju druhú šancu. Tento rok nás čaká takmer 20 rokov zatvorená škola v prírode, ktorá začínala ako pionierský tábor. Chceš vedieť viac o jednotlivých budovách? Klikni na tlačidlá vpravo

Program

Spájame mladé umenie Slovenska a Česka, poskytujeme priestor na autorskú sebarealizáciu mimo inštitucionálnej pôdy. Každoročne Tehláreň hostí skupinovú výstavu, koncerty, predstavenia, autorské čítania a filmové premietania. Produkciu z dielne mladého študentstva prepájame staršou, etablovanou generáciou osobností z kultúry a to formou prednášok, workshopov či prezentácií. Našim hlavným cieľom je posilňovať umeleckú komunitu, prepájať generácie a prinášať umenie tam, kde ho inak nečakáš.

Kto sme

Sme študentky a študenti vysokých umeleckých škôl. Pochádzame napríklad z Liptova, Gemeru, Oravy a Turca. Štúdium vo väčších mestách Slovenska a Európy nás motivovalo aktívne tvoriť kultúru v regiónoch stredného Slovenska. Okrem Tehlárne organizujeme aj iné podujatia, založili sme nezávislú Galériu lavička, kde sa každá výstava koná v inom meste na inej lavičke verejného priestoru.